Buscopan® to lek rozkurczowy, który wywiera działanie lecznicze w sposób ukierunkowany, precyzyjnie tam, gdzie tego potrzeba, tzn. powoduje efekt rozkurczowy w miejscu, gdzie tworzą się stany skurczowe będące przyczyną odczuwanego bólu – w obrębie narządów jamy brzusznej.

Buscopan® wywiera działanie rozluźniające i przeciwskurczowe na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego i dlatego zaleca się jego stosowanie na m.in.: bóle miesiączkowe, bóle w przebiegu zespołu jelita drażliwego, kolki: nerkową, wątrobową, jelitową.

Na IBS chorują ludzie w różnym wieku jednak nasilenie objawów zmniejsza się zwykle wraz z wiekiem pacjentów. Przyczyna tego zjawiska nie została w pełni wyjaśniona, ale złagodzenie objawów może mieć związek z mniej stresującym trybem życia i skutecznym unikaniem czynników wywołujących objawy.

Poza bólem brzucha i kolką jelitową pacjenci z IBS cierpią często z powodu biegunki i/lub zaparcia, i/lub gazów.

Buscopan® jest produktem opracowanym specjalnie, by rozluźniać mięśnie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego. Działa on zatem tam, gdzie pojawia się skurczowy ból brzucha.

Istnieje wiele czynników mogących być przyczyną odczuwanych skurczowych bólów brzucha. Do najczęstszych należą m.in..:

  • Niektóre składniki diety takie jak:
    • tłuszcze (oleje i tłuszcze zwierzęce) – mogą być ciężkostrawne, przez co organizm nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych,
    • słodkie napoje gazowane – ze względu na wysoką zawartość cukru, który fermentuje w jelitach, oraz ze względu na zawartość dwutlenku węgla. Produkty fermentacji oraz dwutlenek węgla powodują bolesne wzdęcia,
    • kawa, herbata – ze względu na zawartość kofeiny – wpływają na stan mięśni gładkich przewodu pokarmowego, mogą boleśnie nasilać perystaltykę jelit,
    • owoce cytrusowe, owoce zjadane ze skórką i surowe warzywa – ze względu na wysoką zawartość błonnika, który fermentując w jelitach, może powodować bolesne wzdęcia
  • Szybki, stresujący tryb życia, zaniedbywanie posiłków, jedzenie „w biegu” i nerwowość zaburzające pracę żołądka;
  • Zmiana dotychczasowego rozkładu dnia, na przykład podczas podróży, która może „wyprowadzić z równowagi” układ pokarmowy

Jak w przypadku wszystkich produktów, powinnaś poradzić się lekarza, jeżeli podczas stosowania produktu jesteś w ciąży, możesz zajść w ciążę, karmisz piersią lub możesz zacząć karmić piersią. W ramach ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu Buscopan® w czasie ciąży i karmienia piersią.

Tabletkę produktu Buscopan® oraz Buscopan® FORTE zaleca się połykać w całości (bez rozgryzania), popijając dużą ilością wody (zwykle pełną szklanką). Aby uzyskać dodatkowe informacje, zapoznaj się z ulotką dołączaną do produktu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Maksymalny czas stosowania produktu Buscopan® oraz Buscopan® FORTE nie jest określony; tym niemniej, jeżeli dolegliwości utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Buscopan nie powinien być stosowany bez przerwy lub przez dłuższy czas bez zbadania przyczyny dolegliwości.

Takie postępowanie nie jest zalecane. Zwiększenie zalecanego dawkowania na ogół nie przyspiesza działania produktu, a może nawet przynieść negatywne skutki. Dawkowanie podane w ulotce załączonej do opakowania albo zalecone przez lekarza lub farmaceutę najlepiej odpowiada rodzajowi i nasileniu twoich dolegliwości oraz potencjalnym przyczynom ich wystąpienia.

Buscopan® to lek rozkurczowy, który w przeciwieństwie do leków przeciwbólowych, nie maskuje bólu, a usuwa jego przyczynę – skurcz mięśni gładkich.

Butylobromek hioscyny – substancja czynna leku Buscopan® – działa rozkurczowo, czyli rozluźnia mięśnie gładkie narządów jamy brzusznej będące w stanie skurczu – przyczynę odczuwanego bólu, usuwa więc zarówno przyczynę (skurcz) jak i skutek (ból)