Dowiedz się więcej na temat nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy a ból brzucha.

Czy wiesz, że tysiące ludzi zmagają się z problemami trawiennymi po wypiciu zaledwie jednej szklanki krowiego mleka? Wiele osób może cierpieć na nietolerancję laktozy i nawet o tym nie wiedzieć. A ty? Czy odczuwałeś/aś kiedykolwiek ból brzucha po spożyciu laktozy?

Co to jest nietolerancja laktozy?

Pełne trawienie i wchłanianie laktozy wymaga obecności dwóch enzymów – laktazy i amylazy ślinowej. Kiedy laktaza w organizmie występuje w niewystarczającej ilości lub jest mniej aktywna, wchłanianie laktozy jest utrudnione.

Kiedy pojawia się nietolerancja i jakie są jej objawy?

Niewłaściwe działanie enzymu związanego z trawieniem laktozy może wystąpić po okresie dzieciństwa, który charakteryzuje się zwiększonym spożyciem produktów zawierających laktozę (nie tylko mleka, ale i produktów pokrewnych, takich jak ser i jogurt). Najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy są:

• ból brzucha;

• wzdęcie brzucha (odczuwane jako „uczucie pełności”) gdy objętość brzucha powiększa się z powodu obecności większej ilości gazów, płynów i/lub substancji stałych w jelitach);

• gazy.

Jak postępować w przypadku nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy może ulec poprawie dzięki ograniczeniu spożycia produktów mlecznych. Oznacza to, że nietolerancji laktozy nie da się wyleczyć – można jednak kontrolować jej objawy i sytuacje kryzysowe. Leczenie zasadniczo sprowadza się do wyeliminowania z diety pokarmów zawierających laktozę.