Czy wiesz, że stres może być przyczyną bólów brzucha

Najważniejsze zalecenie

Najważniejsze zalecenie dla tych, którzy chcą, by ich życie było wolne od stresu, to rozsądna organizacja czasu, bez stawiania sobie nieosiągalnych celów. Istotny jest również sposób rozwiązywania problemów. Jeśli podchodzisz do problemu z wiarą w siebie, oceniając praktyczne możliwości jego rozwiązania i przyrzekasz sobie nie narzekać, twoja skuteczność wzrasta, a napięcie nerwowe maleje.

Oto kilka metod relaksacyjnych:

* Oddychanie: wykonaj wdech bardzo powoli; skup się na powietrzu wpływającym do twoich płuc; równie wolno wydychaj powietrze. Powtórz ćwiczenie 3–5 razy. To bardzo proste ćwiczenie możesz wykonać w dowolnym miejscu i czasie.

* Ściskaj rytmicznie miękki przedmiot jedną, a potem drugą ręką; powtórz to ćwiczenie do 20 razy jedną i drugą ręką. Rozciągnij mięśnie karku, aby zmniejszyć ich napięcie. Przechylaj głowę powoli w lewo i w prawo najdalej, jak możesz, zginając i rozciągając mięśnie. Na zakończenie pokręć głową, wykonując płynne, koliste ruchy.

* Ćwiczenia fizyczne zmniejszają napięcie „nagromadzone” przez cały dzień i poprawiają kondycję fizyczną.

* Śmiech zwiększa uwalnianie endorfin – substancji poprawiających samopoczucie.

* Aby zmniejszyć napięcie w brzuchu, zwykle wzrastające pod koniec dnia, unikaj ciężkich posiłków i napojów gazowanych.

* Noszenie luźnych, nieuciskających brzucha ubrań także pomoże ci poczuć się lepiej. Zalecany jest również niewielki wysiłek fizyczny po posiłkach.