Ćwiczenia dobre dla Twojego brzucha, czyli jak uniknąć bólu skurczowego i jak sobie z nim radzić gdy nagle się pojawi?

Ćwiczenia ogólne

Co robić, gdy pojawi się ból

Podczas kolki jelitowej każde ciągłe, rytmiczne ćwiczenie rozluźnia mięśnie i zmniejsza dyskomfort. Nawet jeśli czujesz, że stać cię tylko na spacer, to jest to dokładnie to, czego potrzebujesz. Pływanie jest również doskonałym sposobem na delikatne złagodzenie kolki. Oprócz rozluźniania obkurczonych mięśni wysiłek fizyczny zmniejsza napięcie nerwowe, które może nasilać ból. Innymi sposobami na zmniejszenie napięcia są na przykład ćwiczenie głębokiego oddychania i medytacja. Ćwiczenia relaksacyjne pomagają rozluźnić obkurczone mięśnie macicy.

Oddychaj głęboko

Napięcie wzmaga ból. Wypróbuj tę prostą, lecz skuteczną metodę zmniejszania napięcia. Połóż się wygodnie na plecach i połóż jedną rękę na brzuchu. Zamknij oczy i oddychaj głęboko. Oddech powinien być powolny i rozluźniony. Wdychaj powietrze przez nos, głęboko, rozciągając mięśnie brzucha; poczuj, jak najpierw unosi się ręka na brzuchu, a potem klatka piersiowa. Następnie zaciśnij usta i wydychaj przez nie powietrze tak wolno, jak tylko możesz. Skup całą uwagę na oddychaniu. Poczuj, jak twój brzuch i klatka piersiowa wznoszą się i opadają. „Wyłącz” wszystkie inne myśli, uczucia i wrażenia. Jeżeli twoja uwaga zacznie się rozpraszać, skup się ponownie na oddychaniu. Powtórz ćwiczenie od dziesięciu do dwudziestu razy. Powoli wstań, a uczucie odprężenia i odświeżenia zaskoczy cię.

Kołysanie miednicą

1. Stań z ugiętymi kolanami i stopami rozstawionymi w odległości ok. 30 cm jedna od drugiej. Ręce połóż na biodrach w okolicy kości biodrowych.

2. Kołysz miednicą do przodu i do tyłu 10–15 razy. Możesz też wykonać to ćwiczenie, leżąc na plecach ze zgiętymi kolanami. Wypychaj brzuch do przodu, nie odrywając pośladków od podłogi, a następnie przyciśnij dolną część pleców do podłogi.

Prosta i skuteczna pozycja jogi

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi plecami; zegnij kolana i złącz stopy podeszwami, tak, aby kolana rozchyliły się na boki. Zaciśnij ręce wokół stóp i poruszaj kolanami w górę i w dół. Ostrożnie pochyl się do przodu, zaczynając od bioder, tak daleko, jak możesz, bez wywoływania bólu. Odpręż się, pozostając w tej pozycji przez kilka minut.

Masaż

Masaż okolic macicy pomaga rozluźnić obkurczone mięśnie i ułatwia przepływ krwi. Oto metoda delikatnego automasażu. Połóż się na podłodze lub na łóżku i ugnij kolana. Połóż prawą rękę na prawej dolnej części brzucha, a następnie lewą rękę na prawej. Naciskając palcami obu rąk, wykonuj drobne, koliste ruchy. Stopniowo przesuwaj ręce w górę prawą stroną brzucha aż do pasa, potem poniżej żeber z prawej strony na lewą, z powrotem w dół i z lewej strony brzucha na prawą stronę podbrzusza.