Bóle menstruacyjne

Nie wszystkie kobiety odczuwają dolegliwości bólowe podczas miesiączki, jednak te, które ich doświadczają, bywają zmuszone do zmiany rozkładu swoich zajęć, a nawet do wzięcia dnia wolnego od pracy. Co każda z pań powinna wiedzieć o bólach menstruacyjnych?

Ponad połowa miesiączkujących kobiet i dziewcząt przyznaje, że podczas okresu, a zwłaszcza w jego pierwszych dniach, doświadcza różnego rodzaju dyskomfortu, w tym dolegliwości bólowych i skurczów. U 10% ankietowanych ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie1.

Czym są bóle menstruacyjne?

Bóle menstruacyjne to bóle towarzyszące miesiączce, czyli naturalnemu krwawieniu z dróg rodnych wywołanemu częściowym złuszczaniem się śluzówki trzonu macicy i usuwaniem jej fragmentów z organizmu. Dolegliwości są rezultatem skurczów mięśni macicy, jak również tymczasowego uwrażliwienia tkanek na bodźce bólowe, spowodowanego zmianami hormonalnymi podczas miesiączki (wzmożone wydzielanie hormonu prostaglandyny odpowiada za silne i częste skurcze macicy). Ból jest odczuwany przede wszystkim w podbrzuszu, choć może on także promieniować w okolice krzyża. Najbardziej dokuczliwy bywa zazwyczaj w drugim i trzecim dniu krwawienia2, choć wiele kobiet skarży się też na silne dolegliwości w pierwszym dniu.

Podatność na bóle menstruacyjne

Niektóre grupy kobiet są potencjalnie bardziej narażone na silne dolegliwości bólowe podczas miesiączki niż inne. Należą do nich panie, które:

 • ● rozpoczęły miesiączkowanie we wczesnym wieku (wcześniej niż w 11. roku życia),
 • ● mają bardzo obfite krwawienia,
 • ● są otyłe lub mają nadwagę,
 • ● palą tytoń lub często piją alkohol,
 • ● są narażone na silny stres, w tym m.in. perfekcjonistki, osoby bardzo wrażliwe, niestabilne emocjonalnie3 .

Co wpływa na intensywność odczuwania bólu menstruacyjnego?

Badania dowiodły, że ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych i innych towarzyszących im dolegliwości obniża się u kobiet, które są aktywne fizycznie (wykonują zwłaszcza ćwiczenia rozciągające), ograniczają spożycie potraw tłustych, słonych, słodkich, nie piją alkoholu ani kawy, spożywają za to dużo warzyw i owoców. Rzucenie palenia i unikanie stresu również pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się silnego bólu. Niektórzy badacze przypuszczają, że regularne ćwiczenie jogi i poddawanie się zabiegom akupunktury mogą zmniejszać dolegliwości bólowe, lecz wciąż potrzeba więcej badań, które potwierdziłyby tę hipotezę4.

Odczuwanie bólu menstruacyjnego i towarzyszących mu skurczów można złagodzić niektórymi ziołami oraz środkami przeciwbólowymi i lekami rozkurczowymi, takimi jak Buscopan. Warto wspomóc się także ciepłymi okładami (np. termoforem) stosowanymi na okolice podbrzusza, jednak oprócz ulgi mogą one także przynieść nasilenie krwawienia. Pamiętajmy, aby w czasie okresu nie używać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ substancja ta również wzmaga krwawienie. Unikajmy też mocnej kawy i herbaty, spożywajmy natomiast dużo produktów bogatych w magnez i wapń.

Miesiączka nie musi oznaczać rezygnacji z pracy czy z zaplanowanych rozrywek i zwykłych przyjemności. Warto poznać przyczyny silnych dolegliwości bólowych, aby móc podjąć odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania, np. zmienić tryb życia na zdrowszy (poprzez dietę, aktywność fizyczną). Wprowadzenie takich zmian może złagodzić bóle menstruacyjne.


Źródła:
 1. https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-pain#1
 2. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-podbrzusza,artykul,1576882.html
 3. https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-pain#1, https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/157333.php

Zobacz również:
 • Objawy
 • Przyczyny
 • Leczenie

U każdej kobiety doświadczenia menstruacyjne są inne. Zazwyczaj ból menstruacyjny jest odczuwany w podbrzuszu. Niektóre kobiety również odczuwają ból w dolnej części pleców. Bólom miesiączkowym często towarzyszy ból głowy, zmęczenie, wzdęcia, rozdrażnienie i wrażliwość na ból.

Ból, którego większość kobiet doświadcza przed miesiączką i w jej trakcie, wynika ze skurczy mięśni w macicy i sąsiadujących narządach. Skurcze są naturalną częścią cyklu menstruacyjnego. Mięśnie macicy kurczą się, pomagając nabłonkowi oderwać się od ściany macicy.

Ból towarzyszący skurczom menstruacyjnym może ulegać pogorszeniu z powodu wielu czynników, w tym:

 • zmian hormonalnych
 • niedoboru magnezu
 • niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych
 • niedoboru witaminy B7

Istnieje szereg sposobów leczenia bólów towarzyszących miesiączce. Jednym z nich jest zastosowanie leku Buscopan® lub Buscopan® FORTE w postaci tabletek lub Buscopan® w postaci czopków. Buscopan® działając rozkurczowo na mięśnie gładkie w obrębie układu moczowo-płciowego wpływa na zmniejszenie bólu towarzyszącego miesiączce.

Jeżeli stosowanie produktu Buscopan® nie przynosi oczekiwanego efektu w ciągu kilku dni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Może on przepisać inny lek odpowiedni do leczenia dolegliwości.

Dowiedz się więcej o naszych produktach i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie

PRODUKTY

Zobacz także

Dlaczego warto wybrać Buscopan®?