Ból brzucha

Bóle brzucha to jedne z najpowszechniej występujących dolegliwości. Mogą być przejściowe i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia. Niekiedy jednak okazują się nieswoistym objawem rozmaitych schorzeń.

 

Ból brzucha jest dolegliwością powszechną, która przydarzyła się chyba każdemu z nas. Skarży się na niego regularnie 20–30% osób dorosłych. W większości przypadków ból brzucha nie jest symptomem groźniejszego schorzenia, aczkolwiek zarówno ostry, jak i przewlekły ból czy dodatkowe, niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza (źródło).

 

Przyczyny bólu brzucha

 

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha zaliczyć należy zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, jak również choroby zapalne oraz schorzenia związane z owrzodzeniem błony śluzowej. Do dość częstych należą także choroby prowadzące do niedrożności jelit, przewodów żółciowych lub trzustkowych. Kolejną grupą chorób wywołujących ból brzucha są choroby metaboliczne i neurologiczne, ale te – w porównaniu z zaburzeniami czynnościowymi czy chorobami zapalnymi – zdarzają się rzadko. Ból w dole brzucha może być ponadto symptomem schorzenia układu moczowego lub rozrodczego (źródło).

 

Ból nadbrzusza i śródbrzusza

 

Piekący lub kłujący ból w nadbrzuszu to objaw schorzeń żołądka i przełyku, np. zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego wywołanego cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku, a także obecnością nadżerek lub wrzodów błony śluzowej żołądka. Chory może odczuwać tzw. niekardiologiczne bóle klatki piersiowej(źródło). Pomocne w takich sytuacjach są preparaty zobojętniające kwas solny lub hamujące jego wydzielanie (blokery H2, np. ranitydyna, czy też inhibitory pompy protonowej), a także środki farmakologiczne bądź ziołowe chroniące i regenerujące śluzówkę. Pomocna jest także odpowiednia, lekkostrawna dieta oraz częste (5–6 razy dziennie) spożywanie niezbyt obfitych posiłków (źródło).

 

Bóle w śródbrzuszu mogą być wywołane skurczem mięśni gładkich elementów przewodu pokarmowego: żołądka lub jelit. Mogą im towarzyszyć wzdęcia, burczenie, bulgotanie. Dolegliwości bólowe związane ze skurczami mogą złagodzić środki rozkurczowe, takie jak Buscopan.

 

Bóle w podbrzuszu

 

Skurcze jelita grubego spowodowane nagromadzeniem gazów jelitowych i wysokim ciśnieniem w jelicie mogą być powodem kolkowego bólu w podbrzuszu. Ulgę może przynieść już samo oddanie stolca, zwłaszcza, że takim bólom często towarzyszą zaparcia. Pomocne okazuje się także wypicie naparu ziołowego i przyjęcie leków rozkurczowych bądź preparatów na wzdęcia.

 

Bóle w podbrzuszu, połączone z dyskomfortem podczas oddawania moczu (np. pieczeniem, niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza, częstomoczem) mogą być symptomem zapalenia pęcherza moczowego lub infekcji układu moczowego. U mężczyzn ból w podbrzuszu może być ponadto objawem schorzenia prostaty lub rozwijania się przepukliny pachwinowej.

 

Ostry lub przewlekły ból brzucha to objaw poważniejszego schorzenia. Może być efektem zatrucia pokarmowego, zapalenia woreczka żółciowego, zapalenia wyrostka robaczkowego (objawiającego się silnym bólem w prawej części podbrzusza), chorób organicznych przewodu pokarmowego, alergii i nietolerancji, niedrożności jelit, nieswoistego zapalenia jelit, a nawet kolki czy kamicy nerkowej (źródło). Wszystkie tego typu przypadki wymagają konsultacji lekarskiej.

 

  • Objawy
  • Przyczyny
  • Leczenie
1
2
3
4
5

Gdzie boli?

Umiejscowienie i charakter bólu brzucha mogą dostarczyć istotnych informacji na temat jego prawdopodobnej przyczyny. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub nieustępujących dolegliwości skonsultuj się z lekarzem.

Narządy jamy brzusznej są bardzo wrażliwe na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Wszystko, co jemy, przechodzi przez przewód pokarmowy, zatem jakakolwiek reakcja alergiczna, nietolerancja lub wrażliwość na pokarm może szybko doprowadzić do bólu brzucha. Skurcze narządów przewodu pokarmowego mogą także być następstwem choroby. Należy jednak pamiętać, że brzuch reaguje zarówno na bodźce fizyczne, jak i stany psychiczne. Niepokój i napięcie często powodują skurcze mięśni żołądka, jelita lub okrężnicy, co prowadzi do bólu brzucha. Wiele osób cierpi na okresowe bóle brzucha w stresujących sytuacjach i w czasie lub po wystąpieniu znaczących zmian w ich życiu.

Jeżeli jednak ból brzucha i kolka przedłużają się lub nasilają albo bólowi towarzyszy gorączka lub zmniejszenie masy ciała albo też w stolcu pojawia się krew, należy skonsultować się z lekarzem.

Leczenie bólu brzucha i kolki jelitowej

Istnieje szereg skutecznych sposobów łagodzenia lub całkowitego uśmierzania kolkowego bólu brzucha. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć: o ile to możliwe, unikaj potraw i napojów, o których wiesz, że wywołują dolegliwości i spróbuj się odprężyć, tym samym łagodząc działanie stresu na przewód pokarmowy. Kiedy jednak ból zaatakuje, należy zachować spokój: istnieją sprawdzone i bezpieczne metody leczenia.

Jeżeli stosowanie produktu Buscopan® nie przynosi oczekiwanego efektu w ciągu kilku dni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Może on przepisać inny lek odpowiedni do leczenia schorzenia lub zalecić stosowną dietę.

Dowiedz się więcej o naszych produktach i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie

PRODUKTY

Zobacz także

Dlaczego warto wybrać Buscopan®?