Ból brzucha

Wprowadzenie

Ogólnoświatowe badania wykazały, że niemal jedna czwarta populacji cierpi z powodu bólów brzucha i kolki jelitowej. Stwierdzono, że bóle brzucha, kolka jelitowa lub inne dolegliwości brzuszne dotykają 22% mężczyzn i 31% kobiet. Problemy ujawniają się zwykle po 20. roku życia i niedługo po skończeniu 30 lat. Dwie trzecie osób cierpiących na to powszechne schorzenie twierdzi, że dolegliwości pojawiają się bez ostrzeżenia; jedna trzecia pacjentów doświadcza bardzo silnego bólu przynajmniej raz w tygodniu. Dolegliwości mogą wystąpić w każdej chwili i stanowią jeden z najczęstszych powodów nieobecności w pracy. Nasilenie dolegliwości może być różne — od niewielkiego dyskomfortu do bardzo silnego bólu.

W tej części strony internetowej produktu Buscopan® omawiane są różne rodzaje bólu brzucha, skurczów i dolegliwości, ich potencjalne przyczyny i możliwości leczenia.

  • Objawy
  • Przyczyny
  • Leczenie
1
2
3
4
5

Gdzie boli?

Umiejscowienie i charakter bólu brzucha mogą dostarczyć istotnych informacji na temat jego prawdopodobnej przyczyny. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub nieustępujących dolegliwości skonsultuj się z lekarzem.

Narządy jamy brzusznej są bardzo wrażliwe na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Wszystko, co jemy, przechodzi przez przewód pokarmowy, zatem jakakolwiek reakcja alergiczna, nietolerancja lub wrażliwość na pokarm może szybko doprowadzić do bólu brzucha. Skurcze narządów przewodu pokarmowego mogą także być następstwem choroby. Należy jednak pamiętać, że brzuch reaguje zarówno na bodźce fizyczne, jak i stany psychiczne. Niepokój i napięcie często powodują skurcze mięśni żołądka, jelita lub okrężnicy, co prowadzi do bólu brzucha. Wiele osób cierpi na okresowe bóle brzucha w stresujących sytuacjach i w czasie lub po wystąpieniu znaczących zmian w ich życiu.

Jeżeli jednak ból brzucha i kolka przedłużają się lub nasilają albo bólowi towarzyszy gorączka lub zmniejszenie masy ciała albo też w stolcu pojawia się krew, należy skonsultować się z lekarzem.

Leczenie bólu brzucha i kolki jelitowej

Istnieje szereg skutecznych sposobów łagodzenia lub całkowitego uśmierzania kolkowego bólu brzucha. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć: o ile to możliwe, unikaj potraw i napojów, o których wiesz, że wywołują dolegliwości i spróbuj się odprężyć, tym samym łagodząc działanie stresu na przewód pokarmowy. Kiedy jednak ból zaatakuje, należy zachować spokój: istnieją sprawdzone i bezpieczne metody leczenia.

Jeżeli stosowanie produktu Buscopan® nie przynosi oczekiwanego efektu w ciągu kilku dni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Może on przepisać inny lek odpowiedni do leczenia schorzenia lub zalecić stosowną dietę.

Dowiedz się więcej o naszych produktach i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie

PRODUKTY

Zobacz także

Dlaczego warto wybrać Buscopan®?