Zrozumieć ból żołądka, kolkę nerkową, jelitową

Kolka nerkowa i jelitowa oraz inne przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha spowodowany kolką

W większości przypadków ból brzucha jest chwilowy i niegroźny. Wielu ludzi od czasu do czasu odczuwa krótkotrwały ból brzucha. Stres, kłopoty rodzinne lub jedzenie potraw ostrych, kwaśnych albo tłustych mogą wywołać przejściowy ból.
Ale czasami ból nie przechodzi po kilku minutach ― mięśnie w narządach trawiennych pozostają w stanie skurczu. Może to spowodować ból w dolnej części brzucha trwający do kilku godzin, a nawet kilku dni. Każdy, kto cierpiał kiedyś z powodu bólu skurczowego brzucha, może potwierdzić, jak dokuczliwy potrafi być ten ból.
W takich sytuacjach Buscopan® umożliwia ukierunkowane, wysoce skuteczne i bezpieczne leczenie bólu brzucha wywołanego skurczem.
Na tej stronie internetowej znajdziesz więcej informacji na temat przyczyn bólu i skurczów brzucha.

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome ― IBS)

"Od lat cierpiałam na skurczowe bóle brzucha. Wreszcie lekarz rozpoznał IBS. To było to; teraz przynajmniej mogę coś zrobić, by zapobiec bólowi."
Wielu ludzi cierpi z powodu nawracających bólów skurczowych brzucha, których fizycznej przyczyny lekarze nie potrafią określić. W niektórych przypadkach bólowi i kurczom towarzyszy uczucie pełności, wzdęcia (tj. uczucie, że brzuch „spuchł” do rozmiarów większych niż normalne) i zaburzenia oddawania stolca, często w postaci zaparć występujących na przemian z biegunką. Ten zespół objawów ― ból, kurcze, wzdęcia i biegunki/zaparcia bez ewidentnej fizycznej przyczyny ― nazwano zespołem jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome (IBS).
Możesz dowiedzieć się więcej o IBS w rozdziale poświęconym zespołowi jelita drażliwego na tej stronie internetowej.

Regularna dolegliwość: ból menstruacyjny

Ból w dolnej części brzucha przed lub w czasie miesiączki jest objawem względnie normalnym. Mięśnie macicy kurczą się pod wpływem hormonów, a kurcze te mogą objąć również narządy układu pokarmowego, które otaczają macicę. Stąd u wielu kobiet bólowi menstruacyjnemu towarzyszą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, zaparcia lub biegunka. Te nieprzyjemne dolegliwości dotyczą wielu kobiet. Buscopan® łagodzi dolegliwości skurczowe związane z miesiączkowaniem. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przejdź do rozdziału„Ból menstruacyjny” na tej stronie internetowej.

Kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa pojawia się w prawym podżebrzu lub górnej części brzucha. Z reguły ból nadchodzi nagle i jest bardzo silny, promieniując do prawej łopatki. Kolka wątrobowa jest objawem kamicy pęcherzyka żółciowego lub jego stanu zapalnego. Dochodzi do skurczów mięśni gładkich pęcherzyka, a to wywołuje kolkę. Objawy zwykle pojawiają się po zjedzeniu czegoś tłustego, smażonego. Takie pokarmy powodują bowiem, że pęcherzyk silnie się kurczy, by wypchnąć żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów. Jeśli jednak kamień przeszkadza w wydostaniu się żółci, skurcze stają się coraz silniejsze. W takich sytuacjach Buscopan® umożliwia ukierunkowane, wysoce skuteczne i bezpieczne zmniejszenie bólu brzucha wywołanego kolką. Należy jednak skontaktować się z lekarzem by potwierdzić rozpoznanie i wdrożyć leczenie przyczynowe.

Kolka nerkowa

Ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku przodowi aż do spojenia łonowego, najczęściej sygnalizuje kamicę nerkową. Kolka nerkowa to bolesne kurcze dróg moczowych, które są spowodowane przemieszczaniem się kamienia. Towarzyszy jej zazwyczaj bolesne parcie na mocz i potrzeba bardzo częstego, ale w małych ilościach, oddawania go. Najczęściej kolka nerkowa zmniejsza się wraz z przesunięciem się kamienia do pęcherza moczowego. W czasie ataku dobrze jest zażyć środki rozkurczowe oraz ułożyć się w jak najwygodniejszej pozycji. W czasie ataku bólu Buscopan® umożliwia ukierunkowane, wysoce skuteczne i bezpieczne zmniejszenie bólu brzucha wywołanego kolką. Należy skontaktować się z lekarzem by ustalić rozpoznanie i uzgodnić leczenie przyczynowe.

Dyspepsja - niestrawność

Dyspepsją nazywamy przewlekły lub nawracający ból zlokalizowany w nadbrzuszu, który trwa co najmniej przez 4 tygodnie. Dyspepsja jest też zbiorczym terminem używanym dla określenia wielu przykrych objawów, które powstają w chorobach i zaburzeniach pracy górnej części przewodu pokarmowego.
Objawy:
Bólowi w podbrzuszu często towarzyszą inne objawy, tak zwane objawy dyspeptyczne:

  • poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu,
  • odbijania,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie wczesnej sytości,
  • brak łaknienia,
  • zgaga

 

Dolegliwości dyspeptyczne często nasilają się po jedzeniu, ale w wielu przypadkach mogą pojawiać się na czczo lub nie być związane z jedzeniem.
W tłumaczeniu na język polski dyspepsja oznacza „złe trawienie”.
Polskim odpowiednikiem tego terminu jest określenie „niestrawność”. Może ono wprowadzać w błąd, albowiem niestrawność nie ma nic wspólnego z zaburzeniami trawienia. Będąc tylko zbiorem dolegliwości dyspepsja nie może być uznana za jednostkę chorobową.

Buscopan - Product range

Poznaj nasze leki

Buscopan® to lek pierwszego wyboru, pewnie przynoszący ulgę w bólu i dyskomforcie związanym z kolką jelitową.

Buscopan - How it works

Jak dziala Buscopan®

Substancja czynna leku Buscopan® jest uzyskiwana z liści pochodzącego z Australii drzewa o nazwie Duboisia…