Objawy

Zespół jelita drażliwego: objawy

Buscopan - Symptoms

"Od lat cierpię na bóle brzucha. Zawsze byłam osobą radosną. Ale ten ból powoli mnie wykańcza."
Chociaż przyczyny zespołu jelita drażliwego (IBS) nie są jeszcze dokładnie poznane, eksperci uzgodnili listę kluczowych objawów tego zespołu. Rozpoznanie IBS należy postawić, jeżeli pacjent:

  • w ciągu ostatniego roku przynajmniej przez 3 miesiące cierpiał z powodu bólu brzucha lub innych dolegliwości brzusznych, którym towarzyszyły zaburzenia oddawania stolca;
  • przeszedł badania w kierunku znanych chorób, alergii i nietolerancji, które mogłyby odpowiadać za te objawy, ale nie uzyskano poprawy.

Pacjenci z zespołem jelita drażliwego mają często ogólnie obniżony nastrój z powodu bólu i dyskomfortu wywołanego objawami podstawowymi. Biegunka, zaparcia, wiatry lub wzdęcia w sposób oczywisty pogarszają samopoczucie pacjenta i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Może to również prowadzić do napięciowych bólów głowy, zmęczenia oraz innych problemów zdrowotnych i psychologicznych.

Kryteria rozpoznania zespołu jelita drażliwego (IBS)

Tylko osoba o odpowiednich kwalifikacjach medycznych może postawić prawidłową diagnozę. Poniższy kwestionariusz zawiera główne kryteria rozpoznania IBS. Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym wyższe prawdopodobieństwo, że lekarz rozpozna IBS.

 

  • Czy masz skurczowe bóle brzucha lub podobne dolegliwości brzuszne, wzdęcia, uczucie pełnego brzucha lub zauważyłeś śluz w stolcu?
  • Czy zauważyłeś zmianę częstości oddawania stolca i/lub jego konsystencji (aż do biegunki na przemian z zaparciem)?
  • Czy oddanie stolca przynosi ulgę?
  • Czy te objawy trwają przynajmniej trzy miesiące?
  • Czy objawy mogą wiązać się z sytuacjami stresowymi i/lub napięciem psychicznym?
  • Czy poddałeś się badaniom w kierunku chorób układu pokarmowego, które jednak nie pozwoliły na ustalenie przyczyn dolegliwości?

 

W przypadku odpowiedzi twierdzącej na przynajmniej jedno z powyższych pytań należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ rozpoznanie IBS jest prawdopodobne.

Buscopan - Product range

Poznaj nasze leki

Buscopan® to lek pierwszego wyboru, pewnie przynoszący ulgę w bólu i dyskomforcie związanym z kolką jelitową.

Buscopan - How it works

Jak działa lek Buscopan®

Substancja czynna leku Buscopan® jest uzyskiwana z liści pochodzącego z Australii drzewa o nazwie Duboisia…